Schedule

Click hereto download schedule in PDF format.

 

Vendor List: Don’t Miss Visiting the Vendor Booths!





Untitled Document

California Glass Exchange 2012        
Exhibition, Reception, Award Ceremony Saturday 11/10 from 6 – 9 p.m.          
Saturday 11/10 – Artists who started working in the 1960s – 1980s          
Sunday 11/11 – Glass organizations and artists who started working in the 1980s – 2000s          
Confirmed Participants as of 10/29/12          
DAY TIME LECTURES / PANELS HOT SHOP DEMOS COLDWORKING STUDIO DEMOS / LECMOS FLAMEWORKING STUDIO DEMOS / LECMOS FUSING / SLUMPING STUDIO DEMOS / LECMOS / ADDITIONAL PANELS NEON / LIGHT STUDIO DEMOS / LECMOS CASTING STUDIO DEMOS EXHIBITION AREA

S
A
T
U
R
D
A
Y

N
O
V
E
M
B
E
R

10

10:00 AM Keynote: Dick’s First PowerPoint Presentation
Richard Marquis
            Glass Exhibition

Vendor Booths: Adams & Chittenden, ARTCO, Bullseye Glass, C & R Loo, Cutting Edge, Digitry, Douglas and Sturgess, East Bay Batch, Franciscan Glass, Rainbow Glass, Stained Glass Garden, Sundance Glass (Saturday only)

10:15 AM          
10:30 AM Keynote: Painting in the Space of Glass
Susan Stinsmuehlen-Amend
         
10:45 AM            
11:00 AM            
11:15 AM              
11:30 AM              
11:45 AM   Space Ship Landing on the Moon: Artists Revisit the 1970s in Glass
Randy Strong, Bruce Pizzichillo, Dean Bensen and friends!
Delights of Cold Working
Johnathon Schmuck
The Ancient Jewel of Hot Glass: Flamework Glass Beadmaking, Historical and Technical Topics
Harlan Simon
Reactives
Jeremy Scidmore
The Magic of Neon and Light (Continued at 2:30 pm)
Bill Concannon, Bruce Suba, Christian Schiess, Norman Moore
Casting methods that increase success
Ann Hollingsworth
12:00 PM A Spotty History of Glass or How We Got Here
David Ruth
12:15 PM
12:30 PM   Three Part Goblet
Jay Musler
12:45 PM    
1:00 PM Northern and Southern California Perspectives
John Luebtow, John Lewis
Stand Up: Palomar Alumni Dawson Kellogg
Dawson Kellogg, Kier Lugo
 
1:15 PM  
1:30 PM Love of the Lathe
Jean Salatino
Crucible Flameworking Faculty
Lance Wright, Ralph McCaskey, Lauren Ekman
  Plasma
Ed Kirshner
1:45 PM     Kiln Fired Figurative Work: Two artists, Two approaches
Mari Chovan-Upton, Lynn Rachel Altman
2:00 PM Hot Shops: Then and Now
Randy Strong, Bruce Pizzichillo, Michael Cohn, Ann and Michael Nourot, Nick Nourot, Mary White (moderator)
Early 1970’s Demo, Left Handed
Richard Marquis
Keynote: Silhouette Dragon Bottle: Off-Hand Flamework
Suellen Fowler
Contemporary Phlat Glass
Peter Mollica, John Forbes, Arthur Stern, Joan McLean
2:15 PM
2:30 PM   The Magic of Neon and Light (Continued from morning session)
Bill Concannon, Bruce Suba, Christian Schiess, Norman Moore
2:45 PM  
3:00 PM Mix It Up
Ruth Tamura (moderator), Dorothy Lenehan, Cassandria Blackmore, Bella Feldman, Viviana Paredes
  Thin Molds
Warren Warren
3:15 PM  
3:30 PM  
3:45 PM  
4:00 PM Perspectives on Collecting
Susan Longini, Dorothy Saxe, Steven Aldrich, Jim Della
Hyperopia: Balloons, Kites, and Constellations
Helen Lee, Alex Rosenberg
    Flameworking’s North American Pioneers
Harlan Simon (moderator), Suellen Fowler, James Kervin, Shari Hopper
   
4:15 PM        
4:30 PM        
4:45 PM        
5:00 PM Keynote: The Glass Years: 1962-2012
Marvin Lipofsky
       
5:15 PM        
5:30 PM        
5:45 PM        
  6:00 PM Exhibition Reception
  6:15 PM
  6:30 PM Award Ceremony, Bottle Choir, Fire Dancing
  6:45 PM
  7:00 PM
  7:15 PM
  7:30 PM
  7:45 PM Hot Glass Demo
Jonah Ward, Lee Miltier, Greg Price
  8:00 PM
  8:15 PM
  8:30 PM
  8:45 PM
DAY TIME LECTURES / PANELS HOT SHOP DEMOS COLDWORKING STUDIO DEMOS / LECMOS FLAMEWORKING STUDIO DEMOS / LECMOS FUSING / SLUMPING STUDIO DEMOS / LECMOS / ADDITIONAL PANELS NEON / LIGHT STUDIO DEMOS / LECMOS CASTING STUDIO DEMOS EXHIBITION AREA

S
U
N
D
A
Y

N
O
V
E
M
B
E
R

11

10:00 AM College and University Glass Program Educators: Carol Lawton (Ohlone College), Cassandra Straubing (San Jose State), George Jercich (Cal Poly San Luis Obispo), Jim Stewart (San Bernadino Valley College), Joe Morel (Cal State Fresno), John Leighton (Cal State Fullerton), Pamina Traylor (CCA), Nate Watson (SF State), Robert Herhusky (CSU Chico), Ron Carlson (UCSD), Elin Christopherson (moderator) East Bay Team: Luca Rattazzi   Sharon Peters Architectural Elements: Surfance Brilliance
Andreas and Cynthia Lehmann
The Magic of Neon and Light (Continues in the afternoon)
Bill Concannon, Bruce Suba, Christian Schiess, Norman Moore
  Glass Exhibition

Vendor Booths: Adams & Chittenden, ARTCO, Bullseye Glass, C & R Loo, Cutting Edge, Digitry, Douglas and Sturgess, East Bay Batch, Franciscan Glass, Rainbow Glass, Stained Glass Garden, Sundance Glass (Saturday only)

10:15 AM    
10:30 AM    
10:45 AM    
11:00 AM     Fantasy Botanicals
Kathleen Elliot
 
11:15 AM   Creatures
Alexander Sarkis Abajian, J. Lin-Hsien Kung
     
11:30 AM       Rubber mold and investment mold making with a Taste of Anneling for Glass Casting
Cassandra Straubing
11:45 AM Public Access Programs: BAGI, Public Glass, The Crucible, Studio One, Bullseye Glass
Joan Phillips (BAGI), Treg Silkwood (BAGI), Nate Watson (Public Glass), Ralph McCaskey (The Crucible), Jeremy Scidmore (Bullseye), Kier Lugo (The Crucible), Harlan Simon (Studio One), (moderator to be announced)
  Sagging a Torso
Phil Teefy
12:00 PM  
12:15 PM   African Glass Masks in Miniature Scale
Janice Peacock
12:30 PM LA Team: Watts Mudtown Studio
Mudtown Watts Youth Blowers with Jaime Guerrero
12:45 PM  
1:00 PM Various Directions
Therese Lahaie, Dana Zed, Mark Abilgaard
Powder Painting and Fusing Deep
Janet Hiebert, Crucible Faculty
Plasma
Ed Kirshner
1:15 PM   JC Herrell  
1:30 PM      
1:45 PM South Bay Team: BAGI and SJSU
Jon Yao, Elizabeth Torrance, Valerie Pohorsky, Esteban Salazar
 
2:00 PM Success Outside the Gallery: Glass, Lighting and Global Art
Pam Morris, Cork Marcheschi, Christina Spann
The Magic of Neon and Light (Continued from the morning session)
Bill Concannon, Bruce Suba, Christian Schiess, Norman Moore
2:15 PM     Recycle, Reuse, Re-Fuse
Reddy Lieb, April Zilber, Penelope Starr, Mary White (moderator)
2:30 PM   Demetra Theofanous
2:45 PM      
3:00 PM Future Exhibition SPACES: Inside and Out
Ann Morhause (Annieglass), Brigitte Micmacker (Sculpturesite), Daniel Schwoerer (Bullseye Glass), Julie Muniz (OMCA), Lonnie Lee (Vessel Gallery), Martha Drexler Lynn (Author/Curator), Michael Sturtz (Stanford), (moderator)
San Francisco Team: SF State and Public Glass    
3:15 PM  
3:30 PM   Loren Stump  
3:45 PM    
4:00 PM The Future
Michelle Knox (moderator), Oben Abright, Kana Tanaka, Helen Lee
East Bay Team: Swedish style
Erik Eiserling
       
4:15 PM        
4:30 PM        
4:45 PM        


2 thoughts on “Schedule

  1. Very much looking forward to this event.

    Just wanted to point out a typo in your Hot Shop Demo schedule: your slot featuring Lee Miltier, Erik Eiserling and Dan Wydell. It’s actually Dan Wooddell.

    See ya there!

Leave a Reply

Your email address will not be published.